niedziela, 29 marca 2015

Bramki obrotowe wysokie

Zacznijmy od spojlera, nie sądziłem że tak wiele osób będzie szukać informacji na temat testów bramek. Tak więc postaram się pisać i więcej i szybciej i wydajniej :) przekazując konkretne informacje. A więc, zaczynajmy:

Bramka kontroli ruchu osób, wysoka, to taka której nie da się przeskoczyć czy też w łatwy i oczywisty sposób ominąć. Jak i z czego zbudowane są bramki obrotowe ? Przypominam tym którzy wstali że nie zyjemy w XX wieku, nie mamy specjalnie ograniczonej technologii czy też samego materiału. Wszystko zależy od ceny samej bramki.

Generalnie modele wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej - opcjonalnie stal zwykła malowana proszkowo lub cynkowana.






  • Podstawą odblokowania mechanizmu jest otrzymanie sygnału z kontrolera - który jest odpowiedzialny za proces weryfikacji.
  • Wewnętrzny rygiel jest odblokowywany elektrycznie, stan bramki jest wyświetlany na sygnalizatorze diodowym.
  • Po odblokowaniu mechanizmu (sygnalizowanego zieloną strzałką) należy pchnąć ramię rotora w kierunku sygnalizowanego przejścia. Po pchnięciu ramienia rotora następuje samoczynne załączenie mechanizmu dopychającego, wspomagającego przejście.
  • Oprogramowanie procesora sterującego bramką umożliwia, w przypadku działania w obu kierunkach, zapamiętywanie sygnału z urządzeń zewnętrznych - no właśnie ale co to oznacza dla potencjalnego nabywcy ? Rozumiem że mowa o tym jeżeli bramka jest dwukierunkowa, przychodzi pan X - przykłada kartę (a jednocześnie Pan Y, przykłada po drugiej stronie). Bramka skutecznie steruje ruchem i pamięta że karta pana Y również była przyłożona, opcjonalnie zaakceptowana, jednak czeka on na swoją kolej przejścia.
  • Istnieje możliwość sterowania urządzenia przy pomocy dodatkowego przycisku instalowanego przy stanowisku portiera, strażnika, kasjera itp.

Kontrole nad bramką może sprawować najprostszy czytnik kontroli dostępu, np.:

  • Zaawansonwane kontrolery (przykład http://www.controlsys.pl/kontrola-dostepu/kontrolery)
  • Proste urządzenia do sterowania pojedyńczym przejściem, tutaj również szeroka oferta: http://www.controlsys.pl/kontrola-dostepu/czytniki)
Wszystkie czytniki posiadają najczęściej tzw. port wiegand, gdzie można rozszerzyć nawet pojedyńcze urządzenie o dodatkowy sensor (np. po drugiej stronie bramki/drzwi).

Rozwiązania kontroli dostępu wiegand są tańsze niż zakup drugiego czytnika ze względu na to że jest to jedynie sensor, który czyta kartę/odcisk palca a sam proces weryfikacji odbywa się w urządzeniu głównym.




2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie bramki obrotowe są doskonałym sposobem na zapewnienie sobie i ludziom korzystającym z nich płynności przepływu. Jednak należy wziąć pod uwagę, ze materiał z którego one są wykonane powinien być wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wiem, że http://www.metaltech.pl stosuje odpowiednie zabezpieczenia materiałów stalowych przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. W tym wzmacniając materiał poprzez odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne.

    OdpowiedzUsuń